Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, afirmă că suspendarea în instanță a procesului de reorganizare a Primăriei Municipiului București a generat o situație „imposibilă”, în condițiile în care aplicarea reformei a fost întârziată, iar între timp structura instituției s-a modificat.

Ciucu afirmă că aparatul Primăriei Capitalei, fără instituțiile subordonate, numără aproximativ 1.275 de posturi, dintre care circa 150 sunt funcții de conducere.

Potrivit acestuia, structura administrativă s-a extins treptat în ultimii ani, prin deciziile mai multor administrații locale.

„Schema de personal a crescut cu fiecare nou primar. S-a ajuns la o organigramă uriașă și disfuncțională”, a declarat primarul.

Edilul susține că reorganizarea ar fi redus numărul funcțiilor de conducere de la 146 la 85 și ar fi permis o eficientizare a activității instituției.

Primarul Capitalei mai spune că suspendarea vine într-un moment în care administrația are nevoie de accelerarea investițiilor și a proiectelor europene.

„Suntem într-o situație imposibilă. Dacă suspendarea se făcea imediat, era altceva. Acum, în acest interval, lucrurile s-au schimbat deja în organigramă”, a transmis Ciucu.

El susține că unele structuri au fost deja reorganizate sau desființate în acest interval, inclusiv servicii înființate anterior pentru evenimente precum Euro 2020.

Ciprian Ciucu afirmă că Primăria Capitalei și instituțiile subordonate reprezintă „un monstru administrativ”, format din 72 de instituții și 19 spitale, ceea ce face guvernarea dificilă.

Totodată, edilul susține că salariile din PMB sunt mai mici decât în alte administrații locale și că reorganizarea ar fi permis o corelare a acestora cu performanța.

„Ideea era să rămână cei care muncesc și sunt competenți, plătiți corect”, a precizat primarul.

Ciucu mai afirmă că reorganizarea a fost contestată în instanță de sindicate și structuri interne ale instituției, existând mai multe procese pe rol. În unele cazuri, instanțele ar fi dat câștig de cauză Primăriei, însă una dintre decizii a dus la suspendarea aplicării reformei.

 

Premierul desemnat Eugen Tomac a prezentat luni primele nume luate în calcul pentru viitorul Guvern tehnocrat, precizând că procesul de selecție a miniștrilor este încă în desfășurare și că pentru fiecare portofoliu analizează mai multe variante.

Tomac a declarat că obiectivul său este formarea unei echipe de profesioniști capabili să preia rapid responsabilitățile guvernării.

„Încerc să aduc o echipă de profesioniști pentru că țara are nevoie în momentul de față de oameni foarte bine pregătiți care știu ce au de făcut din a doua zi”, a afirmat premierul desemnat.
Acesta a precizat că lista finală a Cabinetului nu este încă definitivată. „Pentru fiecare minister vreau să am cel puțin două-trei propuneri”, a explicat Tomac, adăugând că discuțiile pentru completarea formulei guvernamentale vor continua în următoarele zile.

În ceea ce privește Ministerul Afacerilor Externe, Tomac a anunțat că are în vedere nume cu experiență diplomatică la nivel înalt. El l-a menționat pe actualul secretar de stat Luca Niculescu, despre care a spus că a contribuit la promovarea obiectivelor strategice ale României, inclusiv procesul de aderare la OCDE. De asemenea, premierul desemnat a precizat că ambasadorul României la NATO, Dănuț Neculăescu, și-a exprimat disponibilitatea de a prelua portofoliul Externelor.

Pentru alte ministere, Tomac a anunțat că îi propune pe profesorul Adrian Papahagi la conducerea Ministerului Culturii și pe sociologul Vladimir Ionaș la Ministerul Dezvoltării.

„Doar pentru o parte din membrii viitorului cabinet lucrurile s-au încheiat în ceea ce privește discuțiile. Pentru câteva ministere urmează ca azi și mâine, cel târziu miercuri, să finalizez formula de cabinet”, a declarat acesta după consultările purtate cu reprezentanții Partidului Național Liberal.
Premierul desemnat a început luni negocierile cu formațiunile parlamentare în vederea obținerii unei majorități care să susțină învestirea Guvernului în Parlament.
Potrivit unor surse politice, structura viitorului Executiv ar putea include următoarele nume:
Vicepremier – Radu Burnete;
Vicepremier și ministru al Educației – Sorin Costreie;
Ministrul Afacerilor Externe – Luca Niculescu;
Ministrul Apărării Naționale – Mihnea Motoc;
Ministrul Dezvoltării – Vladimir Ionaș;
Ministrul Finanțelor – o propunere din zona Băncii Naționale a României sau economistul Bogdan Glăvan;
Ministrul Transporturilor – Ionuț Laurențiu Mașala;
Ministrul Energiei – Sorin Elisei;
Ministrul Muncii – Diana Morar;
Ministrul Agriculturii – Nicolae Istudor;
Ministrul Mediului – Teodor Dulceață;
Ministrul Culturii – Adrian Papahagi;
Ministrul Justiției – Cosmin Alexandru Soare-Filatov.
Componența finală a Guvernului urmează să fie prezentată după încheierea negocierilor politice și validarea candidaturilor pentru portofoliile rămase vacante.

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat luni că liberalii vor decide la mijlocul acestei săptămâni dacă vor susține în Parlament Guvernul pe care încearcă să îl formeze premierul desemnat Eugen Tomac.
Declarația a fost făcută după întâlnirea dintre conducerea Partidului Național Liberal și premierul desemnat, desfășurată la sediul formațiunii.

„Am spus lucrurile direct, fără ocolișuri”, a declarat Ilie Bolojan la finalul discuțiilor.

Liderul liberal a precizat că membrii grupurilor parlamentare ale PNL vor fi informați luni cu privire la concluziile întâlnirii, urmând ca decizia oficială privind susținerea sau respingerea viitorului Cabinet să fie luată în cadrul unei reuniuni a Biroului Național.

„La mijlocul acestei săptămâni, miercuri sau joi, vom convoca Biroul Național pentru a lua o decizie”, a transmis Bolojan.

Președintele PNL a reiterat poziția formațiunii potrivit căreia un executiv fără o susținere politică clară nu poate asigura stabilitatea necesară pentru implementarea reformelor.

„Am prezentat perspectiva noastră. Un astfel de guvern care nu se bazează pe o susținere politică explicită nu este o soluție pentru România (...) nu poate duce la capăt reforma de care are nevoie România”, a afirmat liderul liberal.
Întâlnirea face parte din seria consultărilor începute de premierul desemnat Eugen Tomac cu partidele parlamentare, în vederea obținerii sprijinului necesar pentru învestirea noului Guvern.
Tomac urmează să continue negocierile cu reprezentanții formațiunilor parlamentare și în cursul zilei de marți.

PSD nu va susține în Parlament un Guvern condus de premierul desemnat Eugen Tomac dacă acesta va promova majorări de taxe sau măsuri care favorizează multinaționalele în detrimentul companiilor românești, a declarat luni liderul senatorilor social-democrați, Daniel Zamfir.

„Dacă Eugen Tomac are de gând să mai crească taxe, nu va beneficia de sprijinul PSD. Dacă va favoriza multinaționalele, nu va beneficia de sprijinul PSD”, a afirmat Zamfir la RFI.

Senatorul social-democrat a precizat că PSD va analiza atât componența viitorului Cabinet, cât și programul de guvernare înainte de a lua o decizie privind susținerea executivului.

„În primul rând, așteaptă să vadă echipa guvernamentală propusă, pentru că de la bun început să vă spun că noi nu putem accepta orice nume în Guvernul Tomac”, a spus liderul senatorilor PSD.

Potrivit acestuia, programul de guvernare trebuie să includă măsuri de sprijin pentru întreprinderile mici și mijlocii românești, precum și politici de protecție pentru persoanele cu venituri mici și medii.

„Dacă Eugen Tomac nu va avea în programul de guvernare măsuri cu privire la sprijinirea IMM-urilor românești și va avea favorizarea multinaționalelor, nu va beneficia de sprijinul PSD”, a declarat Zamfir.
Acesta a adăugat că social-democrații așteaptă măsuri dedicate persoanelor vulnerabile și corectarea unor decizii adoptate de actualul Executiv interimar.
„Cred că Eugen Tomac va trebui să vină cu niște măsuri clare, care să îndrepte din erorile făcute de Guvernul Bolojan și aici mă refer la acea corecție cu privire la CASS-ul pentru mame, veterani și persoane cu dizabilități”, a afirmat senatorul.

Liderul PSD a susținut, de asemenea, reducerea cotei de TVA la medicamente și alimente de bază, apreciind că este necesară „o reechilibrare și o altă viziune cu privire la taxe”.
Referindu-se la numele vehiculate pentru viitorul Cabinet, Daniel Zamfir a apreciat că Luca Niculescu și managerul Spitalului Universitar, Cătălin Cîrstoiu, sunt potriviți pentru funcțiile asociate domeniilor lor de activitate. În schimb, el și-a exprimat rezervele față de o eventuală nominalizare a economistului Bogdan Glăvan.

„Nu mi se pare potrivit Bogdan Glăvan. L-am auzit vehiculat în spațiul public. E o persoană cu viziuni profund libertariene”, a declarat Zamfir.
Premierul desemnat Eugen Tomac continuă consultările cu partidele parlamentare în vederea formării unei majorități care să susțină învestirea noului Guvern.

Ziua Internațională a Copilului este sărbătorită în fiecare an pe 1 iunie și reprezintă un manifest pentru inocență și o promisiune pe care noi, adulții, trebuie să o ținem în fiecare zi: să le oferim copiilor o lume mai sigură și mai echilibrată.

Am fost alături de colegul meu, Adrian Veștea, la evenimentele organizate în comunitatea noastră - în orașul Măgurele, primarul Narcis Constantin a organizat un eveniment cu tradiții, meșteșugari și activități pentru copii.

Și în orașele Buftea și Voluntari, ilfovenii au parte de un eveniment care îmbină relaxarea cu distracția.

În localitățile Mogoșoaia, Snagov, Chiajna, Gruiu, evenimentele au adus împreună mii de copii la ateliere creative.

Au cântat și dansat pe scenă, au primit daruri, au luat parte la piese de teatru, alături de actori profesioniști, s-au bucurat de momente artistice.

Continuăm anul acesta să aducem în Ilfov astfel de evenimente care să aducă întreaga comunitate împreună. Îi felicit pe primarii din Ilfov. Împreună suntem o echipă puternică. “

Proiectul „Reabilitare Palat Administrativ din județul Maramureș” este implementat de Consiliul Județean Maramureș.

Scopul: revitalizarea unui edificiu emblematic pentru a corespunde standardelor actuale de funcționalitate și eficiență energetică. Valoarea totală a proiectului: 145.719.086,94 lei (inclusiv T.V.A.)

Proiectul este cofinanțat de Uniunea Europeană, prin Regio Nord-Vest, program administrat de ADR Nord-Vest.

Continuă lucrările de reabilitare și modernizare pe drumul județean DJ 109P, unul dintre cele mai ample proiecte de infrastructură rutieră din județ.

În această perioadă, echipele din teren execută rigole turnate mecanizat, montează borduri, amenajează taluzuri și realizează săpături la sistemul rutier, lucrări necesare pentru consolidarea infrastructurii rutiere.

Cu o lungime de 24 de kilometri, DJ 109P face legătura între comunele Halmășd, Ip și Camăr, reprezentând cel mai extins tronson inclus în proiectul ”Reabilitare și modernizare drumuri din Țara Silvaniei”, implementat de Consiliul Județean Sălaj și finanțat prin Regio Nord-Vest, cu sprijinul ADR Nord-Vest.

Este un proiect de suflet, un spațiu în care respectul, grija și demnitatea pentru seniorii noștri devin realitate în fiecare zi. Cei mai vulnerabili dintre bunicii noștri, cei care au muncit o viață întreagă și ne-au crescut, au acum un loc modern unde vor primi sprijinul pe care îl merită din plin.

Vorbim despre o investiție majoră în valoare totală de 6,9 milioane de lei, realizată prin fonduri europene (Programul Regional Sud-Est 2021-2027). Centrul va avea o capacitate de 50 de beneficiari în fiecare lună (600 pe an), iar echipa mobilă va ajunge la cel puțin 25 de seniori acasă.

Îl felicit din tot sufletul pe domnul primar Vasile Vatra și întreaga echipă din cadrul Primăriei Gugești pentru această realizare extraordinară! Prin multă muncă și dedicare, au transformat fondurile europene într-un sprijin concret și vital pentru oameni.- Nicușor Halici, Președintele Consiliului Județean Vrancea

La sediul Consiliului Județean Mehedinți, în prezența directorului general al ADR Sud-Vest Oltenia, Stelian Bărăgan, au fost înmânate contractele de finanțare pentru opt proiecte de eficiență energetică, în valoare de peste 13,6 milioane de euro, ce vor fi implementate în comunele Jiana, Gruia, Dubova, Șovarna, Ilovăț și Ilovița.

Investițiile, finanțate prin Programul Regional Sud-Vest Oltenia 2021–2027, vizează modernizarea și creșterea eficienței energetice a opt unități de învățământ din județ.

„Multe dintre investițiile realizate în comunitățile noastre au fost posibile datorită acestor finanțări, iar rezultatele se văd astăzi în infrastructura locală și în calitatea serviciilor oferite cetățenilor.

Mă bucur că administrațiile locale din județ continuă să valorifice oportunitățile de finanțare disponibile și să implementeze proiecte care aduc beneficii comunităților pe care le reprezintă” a transmis președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.

Începând de luna aceasta, în cadrul UPU-SMURD al Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Apostol Andrei” Constanța a devenit funcțional noul cabinet de stomatologie destinat urgențelor stomatologice.

Serviciul este disponibil 24 de ore din 24, 7 zile din 7, fiind asigurat de o echipă formată din 10 medici stomatologi, pregătiți să ofere asistență medicală de urgență atât adulților, cât și copiilor.

Pentru amenajarea și dotarea cabinetului au fost realizate investiții importante, valoarea aparaturii și a echipamentelor medicale achiziționate ridicându-se la 117.000 lei.

Florin Mitroi, președintele Consiliului Județean Constanța, a declarat:

„Dincolo de investiții și dotări, vorbim despre oameni și despre momentele lor de suferință. Ne dorim ca fiecare constănțean, fie copil sau adult, să știe că are unde găsi ajutor, la orice oră din zi și din noapte, în siguranță și cu grijă. Acesta este adevăratul sens al acestei investiții: să fim aproape de oameni atunci când au cea mai mare nevoie.”